Blog

szklana akustyczna ściana w-biurze

Szkło akustyczne w biurze – jak poprawić komfort pracy w hałaśliwym otoczeniu?

Nadmierny hałas panujący w dużych pomieszczeniach biurowych typu open space może być problemem, ponieważ negatywnie wpływa na zdolność koncentracji oraz powoduje szybkie zmęczenie. Jedną z metod uzyskiwania lepszych warunków do szczególnie wymagających zadań jest wydzielanie poszczególnych stref przy pomocy rozmaitych ścianek działowych. Do ich wykonania często stosuje się panele szklane. W Gdyni ich dostarczaniem i obróbką zajmuje się firma DANKAM, specjalizująca się w wewnętrznych ścianach szklanych oraz szkle elewacyjnym. Niestety tradycyjne tafle mają wysoką sztywność, przez co nie są w stanie wytłumić drgań, w jakie zamieniają się fale dźwiękowe. Zupełnie inaczej będzie jednak wówczas, gdy użyje się specjalnego szkła akustycznego. Przyjrzyjmy się mu nico bliżej.

Co trzeba wiedzieć o szkle akustycznym?

Szkło nie ma zbyt rozbudowanych zdolności do tłumienia drgań i wychwytywania rozchodzących się fal dźwiękowych. Istnieją jednak technologie, które pozwalają na uzyskanie takiego efektu. Polegają one na użyciu szkła laminowanego. Wprowadzenie między tafle warstwy folii poliwinylobutyralowej (PVB) o odpowiedniej grubości i parametrach technicznych powoduje, że hałas może być znacznie lepiej tłumiony. Uzyskuje się to za sprawą wysokiej sprężystości materiału i jego właściwej grubości lub zastosowaniu warstw szkła o różnej grubości – tafle takie będą wówczas mniej podatne na zjawisko przenoszenia wibracji, a tym samym lepiej będą odbijć fale dźwiękowe.

Jak stosuje się szkło akustyczne?

Dla ochrony przed hałasem i właściwego wygłuszania pomieszczeń wykorzystuje się nie tylko specjalne szkło akustyczne, ale również przeznaczone do niego techniki mocowania. W grę wchodzą tu uszczelki o odpowiedniej sprężystości pomagające w tłumieniu wibracji, a także uchwyty, do jakich przytwierdza się panele, gdzie stosuje się elastyczne podkładki. Ważne będą też użyte okucia, a szczególnie zawiasy i klamki.